Νέα

Σημαντική διεθνής διάκριση της PhosPrint : 3o Βραβείο στην Ετήσια Συνάντηση της SPIE

Ο τεχνοβλαστός PhosPrint P.C. (συν-ιδρύτρια είναι η Καθηγήτρια της Σχολής ΕΜΦΕ/ΕΜΠ Ιωάννα Ζεργιώτη) διακρίθηκε στις 31 Ιανουαρίου 2023 με το 3ο βραβείο στον διαγωνισμό Startup Challenge που γίνεται στα πλαίσια της ετήσιας συνάντησης της SPIE (International Society for Optics and Photonics) στο Σαν Φρανσίσκο των ΗΠΑ. O διαγωνισμός Startup Challenge απευθύνεται σε νεοφυείς εταιρείες που χρησιμοποιούν τεχνολογίες φωτονικής στην υγεία, όπου οι εταιρίες που βραβεύονται επιλέγονται μετά από δύο βήματα αξιολόγησης, συμπεριλαμβανομένου ενός διαγωνισμού pitch (παρουσίασης της εταιρείας). H Phosprint αναγνωρίστηκε για την καινοτόμα τεχνολογία της βιοεκτύπωσης με laser αναγεννητική Ιατρική, με την εφαρμογή της εκτύπωσης κυττάρων κατά τη διάρκεια της χειρουργικής επέμβασης.

Η Σχολή συγχαίρει την Καθηγήτρια κ. Ζεργιώτη για αυτή τη σημαντική επιτυχία της PhosPrint και εύχεται καλή συνέχεια και επιτυχίες στο έργο της.