Μήνυμα Κοσμήτορα Σχολής ΕΜΦΕ

Σας ενημερώνουμε ότι, κατά τη σημερινή (5/10/19) συνεδρίαση της Αντιπροσωπείας του ΤΕΕ, αποφασίστηκε, με μεγάλη πλειοψηφία, η προσωρινή ένταξη των Διπλωματούχων της ΣΕΜΦΕ στην κύρια ειδικότητα του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, με ρητή αναφορά της Αντιπροσωπείας, ότι σε 12 μήνες το αργότερο, ή με την συμπλήρωση της εγγραφής στο ΤΕΕ 100 τουλάχιστον Διπλωματούχων της ΣΕΜΦΕ (οποιοσδήποτε όρος πληρωθεί πρώτος), θα ενεργοποιηθούν από το ΤΕΕ οι διαδικασίες για την ίδρυση νέας κύριας ειδικότητας που θα αφορά τους Διπλωματούχους της Σχολής ΕΜΦΕ.

Η Σχολή ευχαριστεί όλες τις Διοικήσεις της Σχολής και του ΕΜΠ για τη σταθερή υποστήριξη σε αυτό το αίτημα, και τα μέλη του Προεδρείου της Αντιπροσωπείας, του προεδρείου της Διοικούσας και τα μέλη της Αντιπροσωπείας του ΤΕΕ, που υποστήριξαν και ψήφισαν την ανωτέρω απόφαση.

Ευχαριστεί επίσης τη Διοίκηση του Συλλόγου Διπλωματούχων για τον αγώνα τους και τη σθεναρή προσήλωση στο στόχο της εγγραφής των Διπλωματούχων στο ΤΕΕ, καθώς και τους σπουδαστές και τα μέλη της Σχολής για την ομόθυμη στήριξη του αιτήματος, και όσους το υποστήριξαν με την παρουσία τους κατά τις σχετικές συνεδριάσεις του ΤΕΕ.

Η Διοίκηση της Σχολής καλεί όλους τους ανωτέρω συντελεστές σε συνεργασία και για τα επόμενα βήματα, σχετικά με τα χαρακτηριστικά της νέας κύριας ειδικότητας.

Ο Κοσμήτορας της Σχολής Ε.Μ.Φ.Ε.

Σ. Κουρκουλής,

Καθηγητής Ε.Μ.Π.