Νέα

Μετάλλιο και βραβείο «John William Strutt, Lord Rayleigh» από το Ινστιτούτο Φυσικής (Institute of Physics) του Ηνωμένου Βασιλείου για το 2023

Ο καθηγητής Νικόλαoς Μαυρόματος του τομέα Φυσικής της Σχολής Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών του Ε.Μ.Π. τιμήθηκε με το βραβείο αυτό του Ινστιτούτου Φυσικής (Institute of Physics (IOP)) του Ηνωμένου Βασιλείου στις 16 Οκτωβρίου 2023 για θεμελιώδεις συνεισφορές στη θεωρητική φυσική, ιδιαίτερα την πρόταση τροποποιήσεων των οπτικών ιδιοτήτων του κενού που προκαλούνται από την κβαντική βαρύτητα, μια πρόταση που οδήγησε σε μία νέα κατεύθυνση θεωρητικής και πειραματικής έρευνας.

Το βραβείο ανήκει στην κατηγορία των θεματικών βραβείων του IOP τα οποία απονέμονται ετησίως για να αναγνωρίζουν και να επιβραβεύουν διακεκριμένες συνεισφορές στη φυσική.

Η Σχολή συγχαίρει τον Καθηγητή κ. Ν. Μαυρόματο και εύχεται να έχει υγεία και συνεχείς επιτυχίες !

Περισσότερες πληροφορίες  είναι διαθέσιμες  στο σύνδεσμο: